Blog

Fuckup Nights: Šta smo naučili iz grešaka CEO-ova?


Do pozicija da Vega IT, Leanpay i M&I Systems Group budu u vrhu, Saša Popović, Miloš Živić i Vladan Balaban, osnivači i direktori tri respektabilne IT kompanije iz Srbije nisu došli bez učinjenih grešaka.

Na poslovnom putu, nailazili su na bezbroj izazova i situacija iz kojih nisu izašli baš kao pobednici. 

Neke od promašaja i pogrešnih procena iz kojih su, kako su sva trojica istakla, nešto naučili, ispričali su na Fuckup Nights: CEO edition u ICT Hub-u.

Zašto je potrebno formalizovati dogovore

Saša Popović se podsetio jedne od prvih, naivnih “saradnji” s partnerom sa Islanda. – Verovali smo da dogovor, pružena ruka imaju veći značaj od formalnosti. Taj poslovni partner je rekao da iz praktičnih razloga ne stavimo sve na papir već da saradnja ostane na nivou usmenog dogovora”.

Napravljena je dinamika ulaganja i srpska kompanija koja je na svetsko tržište krenula iz Novog Sada pridržavala se dogovorenog. 

– Uplaćivali svoj deo revnosno. On nije. Prvi put se javio i ispričao priču koja je imala smisla; da je na skijanju u Japanu. Tri meseca kasnije dolazi sledeća tranša. Mi opet uplaćujemo. On opet ne čini. Ne pitajte koliko smo bili naivni, smotani. Dugo smo nastavili da unosimo novac, otkrio je Fuckup situaciju Popović koji je nedavno objavio knjigu “Život preduzetnika”. 

Saša Popović, Vega IT


U štivu je opisan put od studenta oskudne ekonomske situacije pa i rada sa dedom na građevini do “izgradnje” Vega IT kompanije sa partnerom i koja danas posluje na tržištima od Velike Britanije, Holandije, Nemačke, USA do Saudijske Arabije gde upravo otvaraju kancelariju.

Popović je predočio da nije floskula-da se na greškama uči. 

-Naučili smo da treba bolje da se pripremamo za svaku saradnju, formalizujemo dogovore. I, naravno, greške su obavezni deo sazrevanja. 

Takođe, rekao je da se i posle zavidne business kilometraže svakodnevno suočavaju sa trenucima koji su jednostavno - fuckup.

– Najbolji odgovor kada se nađete u tome jeste adekvatan pristup. Nezgodno je ukoliko radimo timski pa kada se ne stigne do cilja javi se osećaj uzaludnog posla. To je, možda, momenat kada najviše pričamo sa kolegama. Razmišljamo kako prevazići zeznutu situaciju, ostaviti je sa strane. Krenemo u susret novim izazovima i uspesima koji će nas radovati, dao je kao savet Popović.

Zašto je dobro ostaviti ego po strani

Vladan Balaban, predsednik M&I Systems Group, otkrio je da su ga donošenje odluka u afektu i ego koštali dva Fuckup-a na početku karijere.

Moji prijatelji znaju da sam imao mnogo fuckup-ova u životu

Jedan od prvih je bio polovinom devedesetih kada je jako želeo da postane igrač NHL-a, u USA.

Vladan Balaban, M&I Systems Group


-Otišao sam u Ameriku, ali sam izabrao klub Los Angeles Kings u Kaliforniji koja je u tom trenutku imala jedno hokejaško klizalište, nasmejala je njegova iskrenost publiku.

Poslovne, loše situacije koju pamti i prepričava došle su početkom 2000-tih godina.

Sarađujući sa partnerom iz Amerike otvorio je vrata outsourcing-a, počevši da jača tim za razvoj u Novom Sadu.

Uprkos savetu američkog kolege da se firma za koju su bili angažovani i zbog koje su samo za pola godine zaposlili 35 programera, sprema za prodaju, po ceni od 160 miliona dolara, nije poverovao. 

Takođe, nije poslušao savet da angažuje advokata. – Bilo mi je skupo pa sam lično sastavio ugovor, ispričao je Balaban. 

Njegov tim u Srbiji je rastao i sa listom od 50 kolega, jednog avgustovskog dana dobio je mail da je firma koja ih je angažovala-prodata. Još teže mu je bilo saznanje da je u proceni njene ukupne vrednosti učinak srpskog tima bio veći od 35 odsto.

-Nemarom, neznanjem, ignorisanjem saveta mogli smo da zaradimo mnogo, a našli smo se u situaciji da spašavamo opstanak tima, prisetio se.

U takvom haosu, kako je rekao, borbe sa egom, razmišljanjem “kako mogu to da nam rade”, dogodio se još jedan fuckup.

Odletevši u USA da spašava tim, na sreću sačuvan, sa istim partnerom kojeg nije poslušao otišao je u pub.  

-Za stolom sa Majklom i njegovim kolegama u društvu su bile dve devojke iz Brazila. Tražile su investitore za otvaranje fabrike kokosove vode. Majkl je odmah pristao da uloži 50.000 dolara i predložio mi da investiram. U čitavom haosu, besan na sebe, njega nisam pristao. Čak ni da mi pozajmi novac. Danas je to kompanija Vita Coco čije je akcije kasnije kupila Madonna, a Majkl zaradio lepu sumu kada je prodao akcije.

Kao rezime iskrenog izlaganja Vladan Balaban je poručio da su njega pogreške naučile da se ne može postići uspeh ukoliko se ne bude svestan svojih granica. -Niko ne može sve da zna i u svemu da bude dobar. Koristite ljude, svoje timove, “hvatajte” vetar i sve tako zajedno implementirajte u poslovanje. A kada se promaši, samo se nasmejte i probajte ponovo.

Zašto uspeh uljuljkuje?

Miša Živić, koosnivač Leanpay-a, jedne od najbrže rastućih consumer lending kompanija u regionu koja posluje na tržištima Slovenije, Rumunije i odskora Mađarske je na tragu sagovornika rekao da se nada da će u budućnosti imati još fuckup-ova: “ To je način kako možemo da učimo i napredujemo”

Njegova kompanija je kreirala kreditnu platformu za lako integrisanje na fizičkim i online prodajnim mestima preko koje klijenti dolaze do kredita u roku od 2,3 minuta, vrednosti do 12.000 evra. Uprkos dobroj pripremi koje je ukazivala da će ulazak u Rumuniju ići fino, došlo je do promašaja, rekao je Živić.

Miša Živić, Leanpay


Kada su posle Slovenije započeli otvaranje rumunskog tržišta, koje se po mnogim karakteristikama činilo skoro idealnim, pokazalo se da i u takvim okolnostima greške neminovne. – Nas su koštale godinu i po dana rada i reinvestiranja 800.000 evra. Što je bilo još opasnije morali smo da pravdamo poljuljano poverenje, ispričao je Živić.

Njegov tim je izazov savladao i izvukli su nauk. – Najpre da potrošačko kreditiranje nije uniformno i da se ne smemo uljuljkivati u uspehu već da se za svaki novi potez moramo maksimalno spremati.

Izvor: Biznis u regionu